„NEM EGY EMBERTŐL LESZ CSAPAT, A CSAPAT”
Interjú Kiss Krisztinával, a Neurológia és Stroke Osztály egykori főnővérével
Kiss Krisztina 1993-ban, a balassagyarmati Egészségügyi Szakközépiskola elvégzése után került a Kistarcsai Flór Ferenc Kórház Neurológia és Stroke Osztályára, ahol több, mint 30 éve dolgozik. 2004-ben végzett a Semmelweis Egyetem Diplomás ápolói szakán. 2023. december végéig főnővérként dolgozott az osztályon, majd ez év januárjától erről egy időre lemondott.
– Nekem szívből született kisfiam van. Úgy éreztem nagy szüksége van most rám, én pedig szívesen vagyok vele. Jelenleg csökkentett munkaórában dolgozom, így megoldható, hogy a délutánokat, az iskola utáni időt vele tudjam tölteni. Viszem focizni, edzésre, fejlesztésre, tanulok vele. Nem volt könnyű döntés, nehéz volt lemondani a felépített szakmai karrierről és elmondani mindezt azoknak a kolléganőknek, akikkel 30 éve dolgozom együtt. Ugyanakkor szerencsés vagyok, mert a vezetőim és a kollégáim is megértőek voltak, a döntésemben támogattak. Most az osztályon én végzem a betegek gyógyszerkiosztását, a gyógyszerrendelést, az ambuláns infúziós kezeléseket.
Milyen betegeket látnak el a neurológia osztályon?
– A neurológia teljes spektrumát felölelő betegségek kivizsgálásával, kezelésével foglalkozunk, de a legtöbb beteg akut stroke miatt jelentkezik osztályunkon. Van szubintenzív kortermünk, amit Horváth főorvos úrral alakítottunk ki, ebben a kórteremben korszerű betegfigyelő monitoraink vannak. Az itt lévő, gyakran kritikus állapotban lévő betegeinket magasan képzett nővér felügyeli. Itt végezzük a thrombolyzis (vérrögoldó) kezelést és minden olyan beavatkozást, ami állandó nővér jelenlétet és megfigyelést igényel. Az osztály 68 ágyas, a régi kialakítás szerint U – alakú, külön férfi és női oldallal üzemelünk. A neurológiai részleg az idegrendszeri megbetegedések terén a fejfájás, az extrapyramidalis megbetegedések (Parkinson-kór, stb.), a sclerosis multiplex, a demencia, myasthenia gravis, epilepsia, a fájdalom syndromák speciális ellátásán túl a területi ellátási kötelezettségnek megfelelően bármilyen neurológiai betegség fennállása esetén fogadja a betegeket.
Mennyire hatékony eljárás a vérrögoldó kezelés, a thrombolysis?
– Az akut stroke betegeken végzett vérrögoldó kezelés ma a leghatékonyabbnak ítélt eljárás az agyi erek elzáródása következményeinek elkerülésére. A kutatási eredmények és a klinikai vizsgálatok szerint, ha a beavatkozásra 4,5 órán belül sor kerül, nagy esély van arra, hogy a végleges agyi károsodást elkerüljük, rosszabb esetben mérsékeljük. A kezelés nagy körültekintést igényel, bizonyos esetekben vérzéses szövődmény, vérnyomásesés, allergiás reakció stb. alakulhat ki, ami miatt azt csak olyan helyen szabad végezni, ahol nagy gyakorlattal rendelkező orvosok és nővérek állnak rendelkezésre. A kezeléssel járó esetleges kockázatok ellenére a beavatkozással nyerhető előnyök jóval meghaladják a beavatkozás elmaradásával járó hátrányokat. A kezelés által sok betegünk nyerte kapta vissza a stroke előtti életét.
Mekkora területet lát el a kistarcsai kórház Neurológia és Stroke Osztálya?
– Stroke szempontjából közel 1 millió lakos tartozik hozzánk, de kórházunk könnyű megközelíthetősége miatt thrombolyzis kezelésre más megyéből is hoznak ide betegeket. Speciális felszereltségünknek és felkészültségünknek megfelelően a legtöbb esetben a kivizsgálást és a kezelést helyben eltudjuk végezni, ritkán fordul elő, hogy magasabb progresszivitású intézmény segítségét vesszük igénybe. Nagy előnyünk, hogy kórházunkban folyamatosan működő CT és MRI készülék van, hogy az akut szakasz után betegeink a további felépülést a Mozgásszervi Rehabilitációs osztályon tudják folytatni.
Mi a szépsége munkájának?
– A legnagyobb öröm, ha a betegeink gyógyultan, megelégedetten távoznak, ha visszakapják korábbi életüket. Főnővérként 24 órás szolgálatban voltam, állandó készenlétben, a betegek biztonsága mellett fontosnak tartottam a jó munkakapcsolatok kialakítását, fenntartását, az orvosok és a nővérek közötti egyensúly, bizalom megteremtését. Jelen munkaköröm sokkal kevesebb izgalommal, feladattal jár, de igyekszem pontosan elvégezni azt. Az infúziós kezelések alatt sokat beszélgetek a betegekkel, egészségügyi tanácsokkal látom el őket, nagyon hálásak. Mindnyájan a körülöttünk lévők visszajelzéseiből táplálkozunk, örömet jelent, ha az infúzió végén rám mosolyognak, megköszönik az ellátást.
Úgy érzékelem, családias a légkör, nagy az összetartás az osztályon…
– Ez így van, többségünk 30 éve itt dolgozik, ahogy szoktam mondani, a mag. A családias légkör mögött mindnyájunk munkája ott van, igyekszünk figyelni egymásra, időnként adódó nézeteltéréseinket higgadtan megbeszélni, tisztelni egymást. Évente legalább kétszer kórházon kívüli programot is szervezünk, nyár végén a Duna parton bográcsozunk, a vállalkozó kedvűek a főorvos Úr irányítása mellett kenuznak, télen pedig elmaradhatatlan a zenés- táncos karácsonyi buli. Megragadunk minden alkalmat az ünneplésre, például a járvány végén, amikor visszakaptuk az osztályunkat, azt is megünnepeltük. A nővérek és az orvosok között jó, támogató kapcsolat van. Az orvosok munkánkat elismerik, annak kifejezésére például egy alkalommal az osztályon dolgozó nővéreknek munkaruhát ajándékoztak, de az ő és a kórházi alapítvány segítségével sikerült gyönyörűen kibővíteni, felújítani a nővérek konyháját is. Itt egy kulturált közösségi teret tudtunk kialakítani, ahol az ebéd elfogyasztásán kívül időnként lazítani is lehet. A falakat a közös élmények során készített fotók díszítik, jó odanézni, visszaemlékezni, felidézni az eseményeket. Nagy öröm számunkra. A megvalósulásban nagy szerepe volt Tamics Gyuláné gazdasági igazgató asszonynak és az operatív igazgatónőnek, Tasi Andreának is.
A nővéreken kívül a csapat részét képezik a gyógytornászok, adminisztrátorok is, nagy segítség, hogy logopédus is dolgozik az osztályunkon, aki a betegek beszéd és nyelés zavarával foglalkozik. Kivétel nélkül mindenki munkája hasznos, fontos. Főnővérként gyakran mondtam, hogy nem egy embertől lesz csapat a csapat.
A sikerélmények mellett előfordulnak veszteségek is….
– Gyakran veszítünk el beteget, ami különösen fiatalok esetében lelkileg is megterhel mindenkit, de azt is nehéz feldolgozni, ha betegeink maradandó károsodást szenvednek el és nem tudunk segíteni rajtuk.
Hogyan tudja oldani a munkahelyi veszteségeket?
– Amit nagyon szeretek és érzem, hogy jó a testemnek és a lelkemnek is, az a zumba. Teljesen kikapcsol, feltölt. Van egy korosodó fekete labradorom, vele minden nap nagyokat sétálok. Kertes házban lakom, a virágos és zöldkertemben öröm dolgozni, de természetesen a legnagyobb energiaforrás a családom.
/Szilágyi Szilvia/